Толкова много се говори за рециклиране, за отговорно потребление и внимание как се отнасяме към боклука, а има толкова митове и неясноти. Затова със специалната поредица „Свят без отпадъци“ – „Дневник“ и „Кока-Кола“ създават пътеводител в темата – всичко най-важно, което трябва да знаете – проверено и обяснено.
Автор на материалите в поредицата е Лия Панайотова
Свят без отпадъци
За проблема с глобалните климатични изменения се говори от десетилетия, но през последните години темата става все по-належаща. Някои от нещата, които всеки може да прави ежедневно, са да ограничи потреблението, както и да събира разделно.
Рециклирането със сигурност не е цялостно решение, но е важна стъпка, а причините за това са научно обосновани.
A.
Акцентира на чистия въздух и спестява вредата от сметищата
Б.
Балансира вредните емисии и увеличава ефективността
В.
Влияе положително на водата и почвите
Г.
Грижи се за дивата природа
Д.
Дава нови възможности за бизнеса
Е.
Еволюция на работните позиции в бранша
Ж.
Живот за някои от най-бедните хора в световен мащаб
Контейнерите за рециклиране на дрехи, които от известно време увеличават броя си в България, също помагат на най-нуждаещите се. Още повече че, изхвърлени на сметище, изкуствените материи остават там завинаги.
З.
Здраве – психическо и физическо
Съвместно изследване на университетите в Чикаго и Ню Мексико от 2018 г. стига до извода, че хората, чиито домове са претъпкани, са по-склонни да отлагат всичко в живота си и е по-вероятно да бъдат неудовлетворени. Стотици други проучвания показват, че времето, прекарано сред природата, има множество ползи както за децата, така и за възрастните. Естествената среда успокоява, повишава творческата енергия и концентрацията. Тоест, колкото по-малко излишни вещи купуваме и колкото по-чиста пазим природата си, толкова по-добре се чувстваме.
Това е кратката азбука на ползите от рециклирането, подплатена от научни данни. Те са безспорни и важни за всички, затова не е изненадващо, че се превръщат дори в мода и маркетинг стратегия с мисъл за по-голямата картина.
Все повече компании влагат рециклирани материали в продуктите си, за да предпазят природата. Ще намерите такива обувки дори при големи брандове като The North Face, Adidas, Nike, Etnies. Авиолинията Emirates вече използва в полетите си одеяла, направени изцяло от рециклирани пластмасови бутилки.
Друг интересен пример са гривните 4ocean – направени са от рециклирана пластмаса и финансират почистването на океаните. Coca-Cola наскоро създадоха прототип на бутилка, изработена с 25% пластмаса, извадена от океаните. Подобна технология дава надежда, че в някакъв момент отпадъците ще могат да се използват отново и отново, вместо да се превръщат в изгубен ресурс и заплаха за планетата.