Робот разглобява батерии от е-коли за рециклиране
Електрическите превозни средства продължават да набират популярност и нещо, с което ще трябва да се научим да се справяме, е обработването на купчините батерии, достигнали края на живота си. Хвърляйки поглед към това недалечно бъдеще, учените от Националната лаборатория Оук Ридж в САЩ са разработили нова роботизирана система, която автоматично разглобява отработени батерии от електрически превозни средства с голяма ефективност и безопасност. Така те бързо и лесно отиват за рециклиране.
Въпросът за употребяваните батерии на електрически превозни средства е нещо, което е в радара на вниманието не само на изследователските институти, но и на големите производители на автомобили, отбелязва NewAtlas. Така например, Nissan пренасочва батериите от Leaf за захранване на центрове за данни.
В друг сценарий Renault превръща батериите на електрическите си превозни средства в системи за съхранение на енергия за дома и зарядни устройства по спирките за почивка на магистралите. Ford пък изгражда съоръжение на стойност 185 милиона щатски долара, за да се съсредоточи върху батериите от следващо поколение, включително как най-добре могат да бъдат рециклирани.
Рециклиране на батерии
Все пак днес само малък процент от батериите на е-коли се рециклират. Те тепърва ще започнат да се трупат. Понастоящем това се прави на ръка и включва първо разреждане на батерията, а след това разглобяване на съставните ѝ части. Подобен подход излага работниците на токсични химикали и електричество с напрежение до 900V.
Търсейки как да изгради роботизирана система, която може да извършва тази дейност, екипът от Националната лаборатория Оук Ридж всъщност се обърнал към една идея, разработена по-рано – за извличане на редкоземни магнити от стари твърди дискове. Учените адаптирали технологията за използване при употребявани батерии от електрически превозни средства.
Новата система
„С нашата система, когато роботът вземе батерията и я постави на производствената линия, вече няма нужда човек да пипа акумулаторите”, казва Тим Макинтайър, ръководител на екипа. Оттам насетне автоматизираната система може да разглоби батериите до ниво клетка и да извади различни материали за рециклиране като кобалтови, литиеви или метални фолиа.
Наред с това роботът може да извлича отделни модули от батерии, които да бъдат ремонтирани и използвани повторно в системите за съхранение на енергия. Според екипа, системата може да разглоби 100 или повече батерии за времето, необходимо на един работник, за да разглоби 12 акумулатора.
Вече има известно забавяне в процесите по рециклиране на батерии от електромобили, отбелязва членът на екипа Джонатан Хартър. „Ограничаващият фактор е времето, необходимо за извършване на електрически разряд и ръчно разглобяване”.
„Автоматичното разглобяване на компоненти, съдържащи критични материали, не само елиминира трудоемкото ръчно разглобяване, но и осигурява ефективен процес за разделяне на компонентите на потоци с по-висока стойност, където критичните материали са концентрирани в отделни суровини за рециклиране”, казва членът на екипа Том Лограсо. „Тази добавена стойност е важна част от установяването на икономически жизнеспособен процес”.