Какво става с PV модули, когато остареят?
Какво става с фотоволтаичните модули, когато остареят? Малко потребители се замислят над това, когато се сдобиват със соларна инсталация. Изследователите по света все по-често напомнят, че и за този проблем трябва да помислим, ако искаме да се справим с нарастващия обем електрически и електронни отпадъци овреме.
Като цяло соларните панели могат да се рециклират. Най-лесно това се случва при „класическите“ силициеви панели. Процесът се състои от няколко относително прости стъпки:
Едновременно с това изследователи от цял свят търсят начини да облекчат и автоматизират процесите на разглобяване и претопяване на материалите от фотоволтаиците. Проблемът в случая е, че макар да има технологии за преработка, налице са твърде малко съоръжения за прилагането им, собствениците на фотоволтаични инсталации и самите инсталатори не се интересуват активно от възможностите за преработка на старите панели, а има и нарастващ брой фотоволтаици от други технологии, чието рециклиране може да се окаже по-сложно.
За това какъв е мащабът на проблема свидетелства един щрих от пазара. Към началото на 2018 г. само в САЩ има 53GW соларен капацитет. Ако се приеме, че средният капацитет на един соларен модул е 250W, то общото тегло на фотоволтаиците ще е приблизително равно на 44,5 милиона тона.
В глобален мащаб към края на 2019 година фотоволтаичният капацитет надхвърля 580 гигавата. Това означава над 450 милиона тона фотоволтаични панели по света.
На сметището
Учени от Индийския технологичен институт (IIT) в Ню Делхи наскоро се насочиха към въпросите на рециклирането на фотоволтаика в нови изследвания, разглеждащи потенциала на PV модулите да освобождават опасни субстанции при попадането си на сметищата – на открито.
Групата учени е установила, че за период от една година излъчването на материали като олово, кадмий и други метали от соларните панели е минимално. Това обаче не бива да се възприема като знак, че изхвърлянето на фотоволтаици в депото е безопасно за околната среда. Необходима е много повече работа, за да се проучи поведението на модулите при редица реалистични сценарии за обезвреждане, казват изследователите.
Пътна карта
Друго проучване на същата група от IIT е потърсило – сред инсталатори и производители на соларни панели – отговор на въпроса какво се случва с модулите от остарелите и демонтирани инсталации. Проучването е установило, че 80% от анкетираните не разполагат с информация относно това къде са приключили живота си модулите, които са инсталирали.
76% от доставчиците не са рециклирали или използвали повторно отпадъчни материали при производството на своите PV модули. От анкетираните обаче 84% са заявили, че биха се интересували от участие в субсидирана програма за рециклиране.
Изводът на изследователите е, че са нужни стимули за развитието на система, която насърчава събирането и рециклирането на фотоволтаичните елементи.