Светът поглъща рекордните 100 млрд. тона материали на година
Количеството материали, консумирани от човечеството, превиши 100 милиарда тона на година. Това се разкрива в нов доклад, от който става ясно, че има спад на рециклирането, пише „Гардиън“.
Извънредното положение с климата и дивата природа е в резултат на извличането на изкопаемите горива, металите, строителните материали и изсичането на дървета. Авторите на изследването предупреждават, че възприемането на световните ресурси като неограничени води към глобална катастрофа.
Материалите, използвани от глобалната икономика, са четворно повече от 1970 г., което е далеч по-бързо от прираста на световното население, което се е удвоило. През последните две години консумацията е скочила с повече от 8%, но повторното използване на ресурси е спаднало от 9,1 на сто на 8,6%.
Докладът на институт Кръгова икономика е представен пред Световния икономически форум в Давос.
100,6 милиарда тона материали са консумирани през 2017 г. Последните данни са от преди три години. Половината е пясък, глина, чакъл и цимент, използвани в строителството, както и минерали, използвани при производството на торове. Въглищата, петролът и газът представляват 15%, а рудата – 10%. Останалите 25% са растения и дървета, използвани за храна и гориво.
40% от материалите отиват за жилища. Друга голяма част за храна, транспорт, здравеопазване, комуникации, дрехи и мебели.
Почти 1/3 от материалите на година остават в употреба след една година, такива като сгради и автомобили. Но 15% отиват в атмосферата като парникови газове и близо ¼ са захвърлени в природата, като пластмаса във водните басейни. 1/3 от материалите се третират като отпадък. Само 8,6% са рециклират.
Авторите на проучването вярват, че увеличаването на рециклирането може да направи икономиките по-конкурентни, да подобри условията на живот и да помогне за намаляване на емисиите и обезлесяването. 13 европейски държави са приели пътни карти за кръгова икономика, включително Франция, Германия и Испания. Колумбия е първата държава от Латинска Америка с подобна политика от 2019 г.
Забраната на Китай за внос на отпадъци има за цел да насърчи вътрешното рециклиране.