Толкова много се говори за рециклиране, за отговорно потребление и внимание как се отнасяме към боклука, а има толкова митове и неясноти. Затова със специалната поредица “Свят без отпадъци” – “Дневник” и “Кока-Кола” създават пътеводител в темата – всичко най-важно, което трябва да знаете – проверено и обяснено. Автор на материалите в поредицата е Лия Панайотова
Стъклото е невероятен материал – не само може да се рециклира до безкрайност, но и да се влага в нови структури, като така едновременно решава няколко проблема. В Руанда, където рециклирането все още не е добре развито, голяма част от стъклените отпадъци попадат на сметища и така не само замърсяват, но и се похабяват като ресурс. Местният инженер Аимабле Мутабази измисля страхотна алтернатива – влага използваното стъкло в леки, нискобюджетни тухли, като така построяването на един дом може да струва с до 50% по-малко. Това е само една от хилядите възможности с огромен потенциал за рециклиране и преизползване на стъкло.
Стъклото не освобождава никакви вредни химикали в храната и водата. Разбира се, то е по-тежко и чупливо в сравнение с другите типове опаковки, но предимствата му са толкова значителни, че напоследък печели лавинообразна популярност. Докато за едни стъклените бутилки за многократна употреба навяват носталгични спомени от детството, други го предпочитат заради научните данни. Да не се рециклира стъкло означава едновременно замърсяване и загуба на ресурси – на сметище или сред природата стъклото може остане непокътнато милиони години
Как се рециклира стъкло?
Стъклото се прави от няколко прости съставки – пясък, сода, вар и стъклени трошки (т.е. рециклирано стъкло). Обикновено най-голям е делът на пясъка, но добиването му уврежда естествените екосистеми. За сметка на това според американския Институт по стъклени опаковки (GPI), основан още през 1919 г., рециклираното стъкло намалява нуждата от суров материал с до 95%.
При процеса на сортиране и рециклиране от стъклените отпадъци се премахват всички други материали, които са попаднали в контейнери за разделно събиране. Стъклото се разделя по цвят и размер, строшава се на малки парчета (трошки), претопява се и се смесва с останалите материали по рецепта, която често е специфична за всяко предприятие и се пази в технологична тайна. След като се оформи в контейнер, декоративни елементи или се вложи в други продукти, като интериорни плочи например, стъклото се връща в магазина и кръговратът на живота му се завърта.
По данни на Recycling International Европа има най-голям дял (1.6 милиарда долара) от индустрията със световен мащаб 2.6 милиарда.
Според Станфордския университет рециклирането на само една стъклена бутилка спестява достатъчно енергия, за да бъде захранена една 100-ватова крушка за четири часа. От университета също така обобщават, че 1 тон рециклирано стъкло спестява 42 киловатчаса енергия, 0.12 барела петрол, 1.5 кубични метра сметищна площ и 3.5 кг замърсители на въздуха.
Спестени емисии и спечелени финанси
Какво да правим със стъклените си отпадъци?
Молекулата на CO²
В съответните контейнери може да поставите всякакви стъклени опаковки, дори от лекарства и козметика, стига да са изпразнени и изплакнати. Ако по опаковката има елементи от други материали, като хартиени етикети и пластмасови или метални капачки, махнете и тях.
Прозорци, огледала, домакински съдове, лампи и електроуреди не бива да попадат в контейнера за стъкло, тъй като технологията за преработка е различна.
На сайта waste.sofia.bg ще откриете информация за Столичната община какво да правите с отпадъците, които не бива да се изхвърлят в контейнерите за метал. За други населени места може да получите информация от контактния център на съответната община. Ако този отпадък попадне в контейнера за рециклиране или кофите за общи отпадъци, шансът да се озове на сметище и така да се отрази негативно на околната среда се увеличава.
Повторна употреба преди рециклиране
Според европейската стратегия за кръгова икономика, както и идеята за общество с нулеви отпадъци потребителите имат ключова роля. На първо място – да използваме само това, което ни е необходимо. След като вече имаме нещо, е важно да го преизползваме колкото се може повече пъти и чак накрая да го рециклираме. За разлика от други видове контейнери стъклото е безопасно за многократна употреба. То не освобождава вредни вещества при нагряване или търкане, така че една стъклена бутилка от вода например може да влезе в употреба още много пъти.
Бизнесът може да извлече много ползи от рециклираното и преизползването на стъкло, особено ако намери правилната ниша. Например материалът пеностъкло, който се използва при строителството, включително на пътища, защото изолира добре от шум и температури, а освен това е лек и надежден. В него може да се вложи рециклирано стъкло, което да направи крайния продукт по-евтин и екологично чист.
Друг пример е международната дизайнерска компанията за интериорни мозайки от висок клас Trend Group, която включва в проектите си до 78% рециклирано стъкло под мотото „Зеленото не е просто цвят“. Много други компании също преизползват стъклото, като го влагат в неконвенционални интериорни елементи в иновативни домове и офис сгради.
Хората с повече творчески дух и желание могат да преизползват стъклото и сами, без да се обръщат към дизайнери. (Също както при метала, тук можем да включим визуални примери)
Стъклените буркани може да превърнете в контейнери за съхранение в банята, кухнята, както и за офис принадлежности. Също както при стъклените бутилки, може да им вдъхнете нов живот под формата на вази, декоративни лампи или свещници, диспенсъри за сапун, чаши и т.н.
Стъклото е необикновен материал и едно от доказателствата се крие в българския павилион на 58-ото биенале на изкуствата във Венеция. Там Лазар Лютаков създава инсталация от ръчно изработени рециклирани стъклени чаши, критика към униформеното консуматорство. А един от начините неговите негативни последици да се сведат до минимум – рециклирането, стои в ръцете на всеки потребител. Научете повече тук >>