Толкова много се говори за рециклиране, за отговорно потребление и внимание как се отнасяме към боклука, а има толкова митове и неясноти. Затова със специалната поредица "Свят без отпадъци" - "Дневник" и "Кока-Кола" създават пътеводител в темата - всичко най-важно, което трябва да знаете - проверено и обяснено. Автор на материалите в поредицата е Лия Панайотова
Как се рециклира метал?
Металите се делят на два типа – черни и цветни. Основната разлика е, че черните включват желязото и неговите сплави. Всички останали влизат в определението за цветни метали, като някои примери са алуминий, магнезий, титан, олово, мед, никел, калай.
Двата вида се рециклират по различни начини и се отделят едни от други с помощта на мощни магнити, тъй като има някои технологични разлики в процеса. После се нарязват на малки парчета и се претопяват, като този процес също може да включва пречистване на суровината. След претопяване металите не губят нито от обема, нито от характеристиките си, колкото и пъти да бъдат рециклирани. Единствените метали, които не могат да се рециклират, са радиоактивните и тези със съдържание на живак или олово.
Спестени емисии и спечелени финанси
Мините за извличане на метали са сред най-замърсяващите атмосферата индустрии, а работата там е тежка и опасна – като всички бизнеси този също се опитва да подобрява условията на работа и екологичния си отпечатък, но въпреки това си остава отрасъл със сериозни негативни последици на местно, регионално и дори глобално равнище. Освен това залежите са краен ресурс и няма как да бъдат експлоатирани вечно. Затова като решение рециклирането на метали има невероятен потенциал, тъй като дори може да премахне нуждата от нова суровина, защото както стъклото, така и металът не губи качествата си при рециклиране. Разбира се, това зависи и от качеството на предприятието за преработка. По този начин се спестяват ресурси и енергия, а това е много важно, тъй като прекомерната им употреба е една от най-сериозните заплахи пред климата и начина ни на живот.
Според Станфордския университет рециклирането на стомана в САЩ спестява достатъчно енергия, за да захрани с електричество 18 милиона домакинства на
година. Добавят, че един тон рециклирана стомана спестява 642 киловатчаса енергия, 1.8 барела петрол и около 3 кубични метра сметищна площ. Що се отнася до алуминия – рециклираните кенове употребяват 95% по-малко енергия. А по данни на „Екопак“ рециклираната стомана използва 60% по-малко енергия. Доклад за световния пазар на метали от 2017 г. изчислява, че до 2023 г. индустрията ще достигне стойност от около 434.55 милиарда щатски долара, а към момента Европа и Азия са едни от най-силните участници на пазара. През 2017 г. Азиатско-тихоокеанският регион заема 35.6% от рециклирането на метали, Европа – 29%, а Северна Америка има около 19.3%. Една от причините участието на Европа да е централно е важността, която ЕС поставя върху рециклирането на метали за постигане на кръгова икономика. Според Евростат през 2016 г. държавите членки са генерирали 4.5 милиона тона отпадъци от метални опаковки. От икономическа и екологична перспектива е важно този ресурс да се оползотворява, а отпадъците да бъдат сведени до минимум.
Какво да правим с металните си отпадъци?
Добре е отпадъкът, например консервна кутия, да бъде изплакнат. Не е нужно да е идеално чист, а само да няма големи остатъци от храна и мазнина. Въпреки че отпадъкът преминава обработка в предприятията за сортиране, когато го изчистим още в дома си, ще улесним процеса и ще намалим вероятността някоя опаковка да остане нерециклирана.
Ако отпадъкът се състои от повече материали (например метален контейнер с пластмасова капачка или консервна кутия с хартиен етикет), трябва да ги отделим един от друг, преди да поставим всеки в съответния контейнер за разделно събиране. По този начин гарантираме, че те ще бъдат рециклирани, вместо да попаднат на сметище.
Когато изхвърляте спрей флакони, например дезодорант или пяна за бръснене, е необходимо да ги изпразните предварително, както и да отделите пластмасовите капачки.
Добре е опаковките и кеновете да се смачкат, преди да бъдат изхвърлени, за да заемат по-малко място.
По този начин се спестяват вредните емисии, необходими за обслужване на контейнерите.
Много хора не знаят, че алуминиевото фолио се рециклира, също както алуминиевите кенове от напитки. И тук важи правилото за изплакване на отпадъка.
Електроуредите не се изхвърлят в контейнера за метал, тъй като те съдържат много различни материали и изискват специфична обработка. За да се справят с този проблем, общините в България организират график за събиране на електроуреди по региони. Можете и да се обадите на вашата община, за да заявите извозване. В Столичната община това е безплатно и се случва от дома ви.
Батериите поставяйте в съдовете за събиране на батерии, които се намират в търговски и административни сгради. Всяка община има график, по който ги изхвърля. Не бива да попадат сред смесения битов отпадък или в природата, тъй като има опасност от изтичане на химикали в почвата, водите и въздуха.
На сайта waste.sofia.bg ще откриете информация за Столичната община какво да правите с отпадъците, които не бива да се изхвърлят в контейнерите за метал. За други населени места може да получите информация от контактния център на съответната община. Ако този отпадък попадне в контейнера за рециклиране или кофите за общи отпадъци, шансът да се озове на сметище и така да се отрази негативно на околната среда се увеличава.
Повторна употреба преди рециклиране
Интериорни дизайнери по цял свят влагат стари и непотребни метални части, като например капаци на коли и метални сглобки, в направата на уникални по рода си пространства за хора, които искат да живеят в дом с характер. Други креативни предприемачи използват стари метални халета, като ги превръщат в нощни клубове, творчески работилници и фестивални локации. На снимката Kengo Kuma’s Yakitori Bar в Токио е направен само от рециклирани маериали >>
Почистени, консервните кутии могат да се превърнат в минималистични саксии, свещници, органайзери за кухнята и бюрото, хранилки за птици и т.н. Може да ги декорирате с боя, въжета, плат или други подръчни средства.
Кеновете от напитки са тънки и се режат лесно, затова ще откриете стотици идеи за декорация тип „нулеви отпадъци“ с тях. Например форми за сладки, коледна украса, свещници, чашки за съхранение на свежи билки и още много други идеи можете да разгледате в Pinterest.
Металите са ресурс с огромен потенциал, независимо дали ще бъдат рециклирани или оползотворени по друг начин, и не само бизнесите намират възможности за реализация в сектора. Артисти като португалеца с псевдоним Bordalo II също са открили своя ниша. Той създава улично изкуство по цял свят под формата на огромни животни от метал и други отпадъци с цел да привлече внимание към устойчивото развитие. Освен че идеята има социална значимост, изпълнението е атрактивно и добавя визуална стойност към градската среда.