Предложени са три модела за предаване на метални отпадъци, плащане в брой и редуциране на банковите гаранции за площадките.
Текстове в Закона за управление на отпадъците, свързани с търговия с метални вторични суровини, нарушават конкуренцията в сектора и създават пречки пред ангажираните с този бизнес. Това установи Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която обяви свое становище по повод поискана оценка за съответствие на законовите разпоредби с правилата на конкуренцията от Българската асоциация по рециклиране през септември 2014 г.
Фирмите, изкупуващи черни и цветни метали, роптаят отдавна срещу приетите по времето на първото правителство на ГЕРБ и влезли в сила в средата на 2012 г. законови поправки, които искат от тях солени банкови гаранции в полза на екоминистерството, за да развиват дейност, забраняват за предадените от физически лица метални вторични суровини да се плаща в брой и задължават хората от 2016 г. да предават безвъзмездно този вид скрап само на общински площадки. Търговците са недоволни и от това, че законът предвижда, ако бъде установено, че извършват нарушения, хем да плащат огромни глоби, хем плащаната от тях гаранция да остава в полза на държавата.
Извършеният анализ от антимонополната комисия е показал, че макар целта на законовите текстове да е ограничаване на кражбите на метали от инфраструктурни обекти и те действиетлно да са намалели с 21 на сто през 2013 г. спрямо предходната година, тези разпоредби увреждат конкуренцията и имат негативни последици както за търговците на скрап, така и на хората, които искат да си предадат свободно своите метални отпадъци. Затова КЗК препоръчва да се направят поправки в Закона за управление на отпадъците.
Според комисията са възможни три модела за предаване на отпадъците от цветни и черни метали. Единият вариант предвижда пунктовете за събиране на този вид скрап, които може да са както организирани от общините, така и от частни фирми, да са отделни от обектите за третиране на отпадъците и при това положение няма да имат нужда от специални разрешителни. Друго предложение е съвместяване на събирането и преработването на цветните и черните метали, а третото е да има само общински площадки, които да продават на търгове събраните отпадъци и купувачите, предложили най-високи цени, да получават най-големи количества вторични суровини.
Комисията препоръчва също така правителството да преразгледа размера на исканата в момента банкова гаранция от 25 хил. лв. в полза на Министерството на околната среда и водите от всяка фирма, която иска да развива дейност в областта на търговията с цветни и черни метали, и от 5 хил. лв. за всяка площадка, приемаща такива отпадъци. Според КЗК такива високи гаранции, които се изземат при нарушения, са пречка за навлизането на фирми на този пазар и вредят на конкуренцията. Освен това този тип санкция дублира тежките глоби, които отделно се налагат на фирми за констатирани извършени от тях нарушения.. .
В анализа се посочва още, че с разпореждането сделките с метални отпадъци да стават само по банков път са засегнати интересите на гражданите, тъй като банковите такси за превод на сумите, които могат ги да от предаване на този вид скрап. Затова комисията смята, че трябва да се предвиди възможност и за плащане в брой, но като се въведе лимит за определен период от време, каквато е практиката в някои европейски държави. Според КЗК подобен подход, ще ограничава по-малко стопанската дейност на търговците и конкуренцията на пазара, като същевременно ще позволи на физическите лица, които предават малки количества собствени метални отпадъци с битов характер.
Източник: Mediapool.Bg