Неизградено депо за отпадъци заплашва от екокатастрофа община Бяла
Над 100 хиляди души от шест общини са сериозно заплашени от екокатастрофа, заради неизградено депо за отпадъци в община Бяла. Проектът е одобрен преди две години, но все още над 22 милиона евро пари не са усвоени. Няма избрана и фирма-изпълнител за изграждане на новото сметище.
Сериозна опасност от екокатастрофа грози над 100 хиляди души от шест общини, заради неизградено депо за отпадъци „Борово“ в Бяла. Община Полски Тръмбеш е една от тях. Местните жители и управата вече втора година стоят в неведение къде ще изхвърлят своите отпадъци занапред, тъй като проектът е одобрен през 2012 година, а все още 22 милиона евро пари не са усвоени.
„За съжаление, последствията биха могли да бъдат дори и катастрофални! Тази година ние плащаме двайсет и два лева, но ако няма изградено регионално депо, таксата е двойна. След пет години те ще бъдат седем и един лева на тон депониран отпадък. Транспортният разход ще бъде много по-висок за нас като разход, защото най-близкото депо е на три пъти по-далечно разстояние, отколкото би било депото в Бяла!“ , обяснява Георги Чакъров-кмет на Община Полски Тръмбеш.
В началото на миналата година за изпълнение на проекта кандидатстват два консорциума-„Бяла 2013“ и „Борово Еко“. Избира се първото сдружение, но това веднага се обжалва от отсрещната страна.
„Кметът на община Бяла лобира за едно дружество, което включително е представило фалшифицирани документи за участие в конкурса! И всеки път съда казва едно и също, и кметът не изпълнява решението на съда! Според мен прокуратурата трябва да го вкара в затвора!“, заяви Веселин Терзиев – управител на „Борово Еко“.
А решението на Върховния административен съд е, че в действителност нередовни документи има. Въпреки това, кметът на Бяла-Кольо Келерджиев отново избира за изпълнител „Бяла 2013“. Затова и до днес обжалванията продължават. Келерджиев категорично отказа коментар по случая, но нашият екип случайно го засече пред сградата на общината.
„Това не е вярно!“, категоричен е Кольо Келерджиев.
Едно обаче е ясно- еврофинансирането от 22 милиона лева се губи, тъй като крайният срок за изпълнение на проекта изтече в края на 2014 година. Не се знае и дали в новия програмен период шестте общини ще могат да кандидатстват отново, за да се изгради необходимото регионално депо за отпадъци.