Пластмаса или чиста природа?
Пластмасите имат много широко приложение, тe са част нашия компютър, част от нашето електрическо оборудване, част от мобилния ни телефон, облекло и обувки, те са изключително голяма част от опаковките в магазините.
От една страна пластмасите са много полезни и трайни продукти и материали, но от друга страна са изключително вредни за околната среда. Ползите от тях в краткосрочен план са несравними с вредите, които нанасят на природата и живия свят.
Пластмасите са небиоразградими, а учените са установили, че в случаите, когато пластмасата се разлага се освобождават токсичен Бисфенол A (BPA) и PS олигомер във водата. Пластмасата не се рагражда в тялото на животното. Веществата отделяни от пластмасата имат вреден ефект за околната среда.
BPA и PS са изключително вредни, защото тяхното въздействие е върху контрола на хормоните, те сериозно увреждат репрудуктивните системи на живите организми.
Много от използваната пластмаса завършва пътя си в реките и световния океан, където предизвиква истински хаос. Найлоновите торбички, пластмасови опаковки, и безбройните изделия от пластмаса задушават морските обитатели. По-малките парчета, са взети погрешно за храна и изядени от птици, костенурки, риби и бозайници, те ги тровят, причиняват вътрешни кръвоизливи, блокират храносмилателната им система и в крайна сметка, много често ги убиват.
В северната част на Тихия океан, има остров от плаващ боклук, с тегло над 3,5 милиона тона. 80% от неговото съдържание е пластмаса. Greenpace съобщава, че 70% от пластмасата в реките и океана потъва на дъното, а холандски учени са установили наличието на над 600 хиляди тона пластмасови отпадъци само в Северно море.
Основната вреда произлиза и от факта, че отделяните от пластмасата токсини се връщат обратно, чрез търговските вериги в храната, която консумираме. Това е така, защото пластмасата е образно казано гъба, която концентрира в себе си токсини. Объркана с храна от животни, птици и морски обитатели, тези токсини влизат в търговската мрежа под формата на хранителни продукти.
И така, какво можем да направим? Да свикнем с мисълта, че пластмасата е евтина, груба и токсична?
Ние Ви съветваме, да следвате правилото на „Трите – R„: Намалявай, използвай повторно, рециклирай.
- Където е възможно, използвайте алтернативи на пластмасата.
- Не съхранявайте храна в пластмасови опаковки.
- Рециклирайте, или предайте за рециклиране всички пластмасови вещи и опаковки, които смятате, че не са Ви нужни или няма да ползвате повече.
- Важно е да запознаете с вредите от пластмасата, своите деца, приятели и близки.
- Заменете използването на пластмасови опаковки с хартиени или биопластмаса.
Грижата за природата е грижа за нашето бъдеще, за бъдещето на нашите деца.
Източници: YouTube | Wikipedia | Natracare Sisters | Европейски парламент Снимка: The Daily Galaxy
Как да превърнем пластмасовите отпадъци от проблем във възможност?