Как Швеция рециклира боклука си?
Швеция използва сложна йерархия за управление на отпадъците, която се фокусира в низходящ ред върху предотвратяването, повторната употреба, рециклирането, алтернативите на рециклирането, и – като последна инстанция – депонирането, пише GreenTech.bg. Страната рециклира и използва повторно цели 99% от отпадъците си. Този процент е подобрение спрямо впечатляващите данни от 2012 година – тогава цифрата беше 96%.
Само един процент от отпадъците на шведите отиват на депото. На всеки жител на страната се падат средно 461кг отпадъци на година. Това, което все пак предизвиква противоречия, е т. нар. етап „алтернативи на рециклирането“. Този подход е свързан с изгарянето на около два милиона тона боклук на година в програмата „отпадъци за производство на енергия“ (WTE).
Макар че Швеция се фокусира много силно върху най-важния аспект – да не се генерират отпадъци, нейните 32 WTE станции горят почти толкова боклук, колкото се рециклира в страната. Допълнително около 800 000 тона боклук се внасят от Великобритания, Италия, Норвегия и Ирландия, тъй като собствените им отпадъци не стигат за електроцентралите.
Системата WTE работи на принципа, че три тона изгорял боклук съдържат толкова енергия, колкото един тон мазут. Общо 950 000 шведски домакинства се отопляват с енергията, произведена от системата. Още 260 000 домакинства се електрозахранват от такива съоръжения.
Източник: Бургас нюз