Предстои ново набиране на предложения за партньорство в изследователската дейност

Снимка: © Анелия Николова
Тринадесет съвместни изследователски проекта с общо безвъзмездно финансиране от 4.235 млн. швейцарски франка. Това са междинните резултати от изпълнението на Българско-швейцарската научноизследователска програма, която продължава до 2016 г. Над 88% от тези средства се предоставят от швейцарската страна, а останалите около 12% са национално съфинансиране от държавния бюджет. Това стана ясно по време на специално организирана среща, на която присъстваха администраторите на програмата (Швейцарската национална научна фондация и дирекция „Наука“ към Министерството на образованието и науката) и български учени.
В кои области са одобрените проекти
Одобрените проекти са от областта на екологията (2), селското стопанство (4), управлението на отпадъци (1), социалните неравенства (3), разработването на лекарствени форми (2) и иновативни строителни материали (1).
„Изпълняваме съвместен проект, който цели да установи замърсяването с арсен в долината на река Огоста и неблагоприятните ефекти от това“, обясни Цветан Коцев от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН. Проектът е тригодишен, на стойност 400 хил. швейцарски франка и се изпълнява съвместно с учени – специалисти по почвена химия, от Държавния технически университет в Цюрих, уточни Коцев. Швейцарските изследователи вече са били в страната и са извършвали съвместни полеви изследвания с българските си партньори. Предстоят общи публикации, както и нови съвместни посещения. „Колкото по-детайлно разписано е проектното предложение – дейност, методика, оборудване, предварителни оферти и др. – толкова по-лесно се осъществява, когато получи одобрение. Но винаги трябва да сме готови за промени“, обобщава натрупания досега опит Цветан Коцев. По думите му срещите лице в лице с партньорите са незаменими. Административната подкрепа от института също е важно условие, за да се изпълнява безпроблемно планираното. „Общата изследователска работа с швейцарските ни колеги повишава нашата компетентност, издига дейността ни на европейско ниво и ни кара да се чувстваме горди от постигнатите резултати“, коментира Коцев.

Съвсем скоро ще бъде обявена покана за набиране на проектни предложения за институционални партньорства между български и швейцарски учени. Срокът за кандидатстване ще бъде до средата на ноември, съобщи д-р Евелин Глетли от Швейцарската национална научна фондация.
За подкрепата
От 2007 г. Швейцария финансира с 1 млрд. франка проекти и програми в полза на десетте страни, приети за членки на ЕС през май 2004 г. Целта е намаляване на икономическите и социалните разлики в разширения Европейски съюз. България и Румъния са финансирани допълнително с 257 млн. франка, като споразумението между София и Берн беше подписано през септември 2010 г. Приносът за България е в размер на 76 млн. франка и вече се реализира под формата на проекти и програми, в които страната ни е заявила, че има най-голяма нужда да наваксва и в които Швейцария е конкурентоспособна (например експертни познания). Приоритетните области за подкрепа са: сигурност и реформи, подкрепа на гражданското общество, интеграция на малцинствата, околна среда и инфраструктура, подпомагане на частния сектор, изследване и образование, както и институционално партньорство.
Източник: Капитал.Бг