Държавата ще търси частни инвеститори за изграждането на нови инсталации за оползотворяване на отпадъци.

Частни инвеститори влизат в боклука
Вариантите за публично-частно партньорство в сектора ще бъдат записани в Закона за управление на отпадъците и в Националния план за отпадъците в периода 2014-2020 г. Това съобщи пред “Труд” министърът на околната среда и бъдещ евродепутат Искра Михайлова.
Според нея допускането на частния бизнес в сектора ще доведе до рециклиране не само на опаковки и метали както е в момента, но и до оползотворяването на масовия битов боклук.
Какъв точно ще е механизмът за публично-частното партньорство ще се уточнява тепърва. Разчита се чрез него да се осигурят допълнителни средства за инвестиции в съоръжения за отпадъци. Според анализите на експерти, наети от екоминистерството, от 2014 до 2020 г. в съоръжения трябва да бъдат вложени 1,3 млрд. лв. Само около 500 млн. лв. от сумата може да бъде осигурена от еврофондовете, а за останалите 800 млн. лв. трябва да се търсят други източници.
Според Михайлова, ако количеството боклук, което отива на сметищата, не намалява в бъдеще, такса смет неминуемо ще расте. Причината е, че от догодина тя трябва да се определя според количеството изхвърлена смет.
“Ако хората изхвърлят стъклените боклуци в кофите за стъкло, хартиените – в тези за хартия, пластмасовите – в кофите за пластмаса, ще им остава по-малко количество битов отпадък, за което ще плащат такса смет и така и тя ще е по-малка”, посочи Михайлова.

Източник: Труд.Бг