Хората унищожават системите за поддържане на живота на Земята в мащаб, какъвто не е виждан през изминалите 10 хиляди години.

Четири от процесите, които вредят на живота на Земята са надвишили „безопасните” нива.
Четири от процесите, които вредят на живота на Земята са надвишили „безопасните” нива: това са климатичните промени, загубата на целостта на биосферата, промените в земните системи и нивата на фосфор и азот, изхвърляни в океаните.
Нивата на въглероден диоксид от 395.5 части на милион са рекордно високи, а изчезването на биологични видове с темп с над 100 пъти по-висок от нивото преди 60 години води до нарушаване на целостта на биосферата.

Всички тези промени превръщат Земята в ново място, което е по-малко гостоприемно за човешкия живот, смята професор Уил Стефен от Австралийския национален университет.
В средата на декември м.г., на световна конференция в Перу, близо 190 страни постигнаха съгласие за намаляване на емисиите на парникови газове.
Месец по-рано САЩ и Китай си поставиха нови цели за намаляване на емисиите на парникови газове. Президентът Барак Обама заяви, че до 2025 г. САЩ ще намалят емисиите си с 26-28% от нивата от 2005 г.
След среща с Обама президентът Си Цзинпин пък заяви, че до 2030 г. Китай може да спре да увеличава емисиите си и да премине на неизкопаеми горива, от които да произвежда една пета от необходимата енергия.
Китай обеща да достигне пика на емисиите си около 2030 г. с намерението „да се опита да го достигне по-скоро“.
За пръв път Китай поема ангажимент да достигне връх в емисиите си, т.е. да посочи година, от която занапред ще спре да ги увеличава с тенденция да ги намали.