Предприятието на „Балкан метал 1“ в Любимец трябва да заработи през следващата година

© ЦВЕТЕЛИНА БЕЛУТОВА
От търговия с метали към производство – през последните месеци няколко търговеца вече са подали заявления в регионалните инспекции по околната среда за намеренията си да изграждат предприятия. Един от тях е „Балкан метал 1“, търговец на черни и цветни метали, който още в края на миналата година е обявил намерението си да изгради инсталация за топене и да разшири капацитета за съхранявани отпадъци на площадката си в град Любимец.
От компанията обясниха пред „Капитал Daily“, че са решили да направят предприятието заради очаквания за по-голяма печалба и развитие на дейността. Оценката им е, че пазар има, а в България отрасълът топене на метали не е много развит. Такива се правят в няколко големи компании – „Аурубис“ в Пирдоп, в пловдивската КЦМ, отделно има и по-малки леярни.

От индустрията за индустрията
„Балкан метал 1“ се занимава с изкупуване на скрап от индустрията и от дружеството уточниха, че не са малък пункт за вторични суровини. Колко точно ще бъде инвестицията в цеха и разширението на площадката тепърва ще се изчислява, като изграждането ще е на няколко етапа. Планира се финансирането да е със собствени средства, а производството на стопени метали да започне от следващата година.
Според инвестиционното намерение топенето ще става в ротационна пещ, а като суровина ще се използват необработени цветни метали или отпадъци от тях и от черни. Капацитетът на пещта ще е 14.4 тона за 24 часа, а прогнозата е годишно да се претопяват 5256 тона метали или отпадъци. Не се предвижда ново строителство, а инсталацията ще заеме 230 кв.м от площта на вече готова сграда. За да се осигури работата на цеха, капацитетът за съхранение на площадката ще се разшири до 200 тона.
Планове
Имотът, в който се намират площадката и сградата, е собственост на Банка „Тексим“, а дружеството има договор за използването му на лизинг до края на 2018 г. Предвижда се цехът да се захранва от електричество и от дизелово гориво. Прогнозите са годишната консумация на енергия да е 600 мегаватчаса на година и 350 тона дизел.
„Балкан метал 1“ е собственост на Златко Момчиловски, който е и негов управител, показва справка в Търговския регистър. Последният публикуван отчет е за 2012 г. и показва 116 хил. лв. печалба при 129 хил. лв. година по-рано. Приходите са нараснали спрямо 2011 г. със 73% до над 4.2 млн. лв. Почти всички са от продажби на стоки, сочат данни от регистъра.
През последните месеци няколко малки компании са заявили намерение да изграждат предприятия за преработка на вторични суровини в готова продукция. В Монтана „Денирвел“ прави цех за обработка на цинков прах, а в средата на месец май дружеството „Чистота Балкани“ е заявило намерение да произвежда пластмасови изделия от остатъчни полимери във Враца. В обявата, публикувана на сайта на общината, няма повече информация за проекта на „Чистота Балкани“.
Източник: Капитал.Бг