Предприятието се намира на мястото на бившия „Балканкар Рекорд-Дунав“
![Снимка: [Капитал Daily]](https://plamsi.net/wp-content/uploads/2014/07/скрап2.jpg)
Снимка: [Капитал Daily]
Продукция за износ
„В момента заводът е в процес на възстановяване и подготовка за инсталиране на най-новите производствени мощности: линии за електрозаварени тръби“, обясниха от компанията. Общата площ на завода е 200 дка, от които 65 дка са сградите. Отделно от инвестираните 10 млн. лв. са заделени и над 4 млн. евро за оборудване. От „Хъс“ не казаха как се финансира вложението в новия завод, но през март миналата година собственикът на компанията Иван Асенов обясни пред „Капитал Daily“, че плановете им са да използват собствени средства и банков заем за оборудването. Досега основната дейност на „Хъс“ беше само в търговията с метални изделия, но вече в нея ще влиза и производството им.

Предвижда се по-голяма част от продукцията на новия завод да е за износ и това е една от причините да бъде избран Лом като град с удобни транспортни връзки. От компанията посочиха, че от тяхна гледна точка локацията на завода е много добра, тъй като речният транспорт по Дунав прави крайната продукция конкурентоспособна за държавите от Централна и Източна Европа. Това ще е и регионът, в който ще се реализира основната част от произведените метални тръби. Като „логистично предимство“ от дружеството посочиха и открития преди няколко месеца „Дунав мост 2“.
„Северозападна България е сред икономически най-слабите региони и откриването на това предприятие ще осигури така необходимите за града работни места“, коментираха още от „Хъс“. Досега в завода са назначени около 90 души, като плановете са до края на годината броят им да достигне 120-140 работници.
Разрастване на портфолиото
Отварянето на новия завод ще е поредното разрастване на „Хъс“ след придобиването на дистрибутора на метали „Кльокнер Металснаб“ от германската Kloeckner. От пловдивската фирма поясниха, че новото му име ще е „Металснаб България“, а предметът на дейност ще се запази. Първоначално „Хъс“ не беше официалният купувач на един от най-големите търговци на метални изделия, а като такъв фигурираше физическото лице Александър Маринов. От бранша обаче коментираха още преди месеци пред „Капитал Daily“, че действителният купувач е пловдивската компания. Точно преди година стана ясно, че Kloeckner се разделя с българското си поделение, а през март от „Хъс“ подадоха документи в Комисията за защита на конкуренцията, с което стана ясно и официално, че „Кльокнер Металснаб“ ще влезе в портфолиото на „Хъс“. По данни на пловдивската компания в момента пазарният й дял в търговията с метали е около 20%. С отварянето на завода в Лом компанията ще навлезе и в производството на метални изделия, а от Търговския регистър става ясно, че освен в София вече има открит клон и в Лом с управител Иван Асенов.
Дружеството „Балканкар-Дунав“, което е било собственик на терените на завода, е част от свързаното с Васил Божков „Бургаски корабостроителници“ (БК). Дружеството е раздържавено в края на 2006 г., като БК плаща 4 млн. лв. за 70% от капитала. Купувачът обаче не е изпълнил ангажиментите си, включително погасяване на 1.4 млн. лв. публични задължения, заради което до октомври 2012 г. имотът е бил ипотекиран в полза на АПСК. След продажбата на терена ипотеката е заличена, но основната част от получените над 1 млн. лв. приходи са отишли за погасяване на задълженията на друг кредитор.
Източник: Капитал.Бг