Цената на такса смет ще бъде драстично повишена от 1 януари догодина.

Държавата бърза да въведе нова методика за такса смет.
Фотограф: Красимир Юскеселиев
Първите разчети на Столичната община пред „Дневник“ показват до тройно покачване на цената на услугата за най-разпространените жилища – двустайни панелни апартаменти, в които живеят трима или четирима души в домакинство.
Според доклад на финансовия министър Петър Чобанов, който е внесен за съгласуване в Министерския съвет, гражданите и част от фирмите ще плащат в пъти по-висока цена на услугата, независимо коя от възможните нови методики ще замени сегашната, която е на базата на данъчната оценка на имота.
В документа на Чобанов, с който „Дневник“ разполага, всяка община ще може да избере между няколко нови начина на изчисление с възможност да ги комбинира – например в зависимост от спецификите на кварталите в големите градове.

Какви са вариантите
Първата методика, известна като „замърсителят плаща“, е изчисление на база количеството на отпадъците, което да се измерва чрез броя на контейнерите или кофите. Другият вариант е граждани и фирми да купуват торби със стикери с определена вместимост.
При втория вариант основа на цената на услугата е пропорционална база. Едната възможност е общото количество генерирани отпадъци или извършени разходи на територията на местната управа да се разделят на броя на ползвателите на услугата. Другата – общото количество отпадъци да се дели на използваното количество вода, електроенергия или топлоенергия за недвижимия имот. Дадена е възможност всеки общински съвет да определи друга база, на която да изчислява таксата.
Възможна е и трета методика, която да бъде смесена – на база количество и пропорционална основа.
Гражданите в София ще поемат голямата тежест
Пред „Дневник“ столичният зам.-кмет по финансите Дончо Барбалов представи първи сметки как ще се промени размерът на таксата в София.
При вариант изчисление на база използвана вода средното увеличение за гражданите ще бъде 88.5%, но за фирмите ще се отбележи спад от 61%. В момента общо гражданите на София плащат за смет 60 млн. лева годишно, а с тази методика сумата ще набъбне до 113 млн. лева, защото физическите лица изразходват повече вода. Така фирмите, които в момента плащат за смет 87 млн. лева годишно, ще дават общо 33.9 млн. лева.
През 2013 г. общо 80.4 куб. м е отчетената потребена вода в София, от която 61.8 куб. м са използвани от физически лица и 18.5 куб. м – от бюджетни и търговски потребители. План-сметката на Столичната община, т.е. заложените средства за сметоизвозване, зимно и лятно почистване на града през 2013 г., е в размер на 147 млн. лева.
Това означава, че на един кубик изразходвана вода таксата смет ще е около 1.83 лева.
При вариант такса смет да се изчислява на човек средно в София размерът ще е 77.40 лева годишно, според сметките на Дончо Барбалов. Общо в столицата годишно се генерират 360 хил. тона отпадъци от фирми и граждани. Населението по настоящ адрес е 1.42 млн. души, но към него трябва да се прибавят още 570 хил. души от фирми с декларирано имущество. Така общият сбор е 1.99 млн. души.
Досега за двустаен апартамент в панелка с четирима членове на домакинството средната цена за първа зона е 106 лева за година и за втора – 85 лева. С тази методика сумата се уеднаквява и нараства до 309.6 лева година. По този начин хората, живеещи в центъра на града, ще получат облекчение, а тези в периферията ще плащат тройно повече.
Барбалов отчита, че и 39% от фирмите също ще плащат драстично по-скъпа такса смет. Най-голям ръст ще има при тези, които например използват много вода – произвеждат безалкохолни напитки или бира.
Галопиране със сметките
Столичната община продължава да изчислява как ще се промени размерът на таксата според отделните варианти. Срокът за приемането на новите правила от Министерския съвет е 30 юни. След това трябва да бъде променен и Законът за местните данъци и такси. В края на миналата година мнозинството в парламента вече промени Закона и заложи срок за приемането на нова методика средата на 2014 г. Тя трябва да влезе в сила от 1 януари 2015 г.
Едва в края на май обаче със заповед на премиера беше сформирана експертна група от 12 членове, която да напише новите правила за такса смет. В групата влизат четирима представители на местната власт, експерти от Министерството на финансите и на околната среда и представители на бизнес организациите.
След две заседания те не успяха да се справят със задачата, но въпреки това финансовият министър Петър Чобанов е внесъл в Министерски съвет доклада си на 6 юни с уговорката, че експертите щели да работят до 25 юни. Според Дончо Барбалов обаче времето е крайно недостатъчно, рискът от допускане на грешка в закона е голям, а това ще бъде в ущърб на гражданите.
Източник: Дневник.Бг