Първият етап включва регионален център за управление за 32.5 млн. лв.

Първата копка беше направена в землището на с. Ракитница от кмета на Стара Загора от ГЕРБ Живко Тодоров (вляво) и министъра на екологията в оставка Станислав Анастасов (в средата)
© Капитал
В Стара Загора започна изграждане на регионална система за управление на отпадъците, която се осъществява със средства по ОП „Околна среда“. Първият етап включва строителството на център за управление, а първата му копка беше направена във вторник в землището на с. Ракитница. Общата стойност на целия проект е 52 млн. лв. – от тях европейското финансиране е 42 млн. лв., националното 7.4 млн. лв., а средствата, с които ще участва община Стара Загора, са 2.6 млн. лв. Освен регионален център за управление на отпадъците по проекта ще бъдат изградени и три претоварни станции за битови отпадъци за Казанлък, Павел баня и Мъглиж, за Гурково, Николаево и Твърдица и за Гълъбово.

Изчакване на одобрение
„Имаме готовност от 1 август да получим лимит между 70 и 100 млн. лв. от Министерството на финансите и да направим част от плащанията по проектите, които са започнали ОП „Околна среда“, каза министърът на околната среда и водите в оставка Станислав Анастасов. „По отношение на финансирането ще имаме еднакво отношение към всички общини и всички стартирали проекти“, обеща той.
Кметът на общината Живко Тодоров подписа договора за изпълнение на обект 1 от проекта „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Стара Загора“ през март тази година. Стойността на договора само за изграждането на регионалния център е 32.5 млн. лв. и включва като подобекти регионално депо за неопасни отпадъци, общински център за рециклиране и инсталация за сепариране и закрито компостиране. Строителните дейности трябва да приключат до средата на декември, а до средата на април 2015 г. ще тече срокът за отстраняване на дефектите. Бенефициент по проекта е община Стара Загора, а партньори са общините Братя Даскалови, Гурково, Гълъбово, Казанлък, Мъглиж, Николаево, Опан, Павел баня, Раднево, Твърдица, Чирпан и СНЦ „Регионално сдружение за управлението на отпадъците“ – Стара Загора.
„Регионалната система за управление на отпадъците в Стара Загора не е просто първа стъпка в подобряване на екологичното състояние на общините и намаляване на замърсяването, тя ще подобри услугите за събиране, транспортиране, обезвреждане на битовите отпадъци. Тази първа копка е един скок в ерата на ресурсно ефективната икономика. С изграждането на това комплексно съоръжение ще престанем да говорим за отпадъците като боклук, ще гледаме на тях преди всичко като ресурси“, каза министър Анастасов. Системата в Стара Загора ще постигне много важни ефекти – разделно събиране на отпадъците, ще се намалят разходите по третирането им, което означава и повече пари в джобовете на гражданите, допълни министърът.
Има аванси
По проекта има авансово преведени средства в размер на 20% от сумата. Реализацията му не търпи отлагане заради строгите изисквания на ЕС и заплащаните отчисления към МОСВ заради липса на депо за отпадъци от бита, отговарящо на съвременните изисквания. „Проектът в Стара Загора мина през доста затруднения – съдебни спорове относно оценката за въздействие върху околната среда и проекта за подробен устройствен план, които бяха обжалвани на няколко инстанции. Делата бяха спечелени от община Стара Загора“, каза кметът Живко Тодоров.
Избраният изпълнител чрез открита процедура за обществена поръчка е ДЗЗД „Иринополис“ . Дружеството включва 4 фирми – „Водстрой 98“, „Трейсгруп холдинг,“Енергоремонтстрой“ и „Инфраструктурно строителство“. „Веднага започват изкопните работи, на обекта ще работят 150 души“, каза управителят на ДЗЗД „Иринополис“ и изпълнителен директор на „Водстрой 98“ Момчил Борисов. През последните години компанията спечели държавни поръчки за над 500 млн. лв. и се свързва с Делян Пеевски.
Сегашното градско сметище на Стара Загора „Мандра баир“ ще бъде ликвидирано, което ще струва на общината 3 млн. лв. До момента тя плаща приблизително 3 млн. лв. всяка година на МОСВ заради липсата на депо за отпадъци.
Източник: Капитал.Бг