За периода януари-април в страната са привлечени едва 218.5 млн. лв.
Свиването на преките чуждестранни инвестиции продължава да се задълбочава, показват данните на БНБ към края на април. Според статистиката на централната банка от началото на 2014 г. в България са привлечени инвестиции на обща стойност 218.5 млн. лв., което се равнява на 0.5% от БВП. В прессъобщението си от централната банка посочват, че свиването им е с 86.6 млн. евро спрямо януари-април 2013 г., когато общият им обем е бил 305.1 млн. евро, или 0.8% от БВП.
Трайно надолу
Данните на БНБ за 2014 г. обаче са предварителни и подлежат на ревизиране, а практиката показва, че корекциите обикновено са в посока нагоре. Стойностите за миналата година също са по-високи спрямо първоначално публикуваните. Така сравнението с неревизираните данни за периода януари-април 2013 г. всъщност показва свиване на преките инвестиции в страната със 190 млн. лв. за последната година.

От началото на годината вложенията на чуждестранните компании в страната трайно намаляват, а някои от големите играчи се изтеглят от местния пазар. В края на миналата седмица рейтинговата агенция Standard and Poor’s понижи рейтинга на България до BBB-, или една степен преди т.нар. боклук (junk), което вероятно ще окаже ефект и за запазването на негативната тенденция.
При това свиването е най-осезаемо при инвестициите в дялов капитал, които се приемат и за израз на по-сериозни, дългосрочни инвестиционни намерения от страна на чуждестранните компании. Обяснението е, че излизането от инвестиция в собственост в местен бизнес е много по-времеемко, отколкото изтеглянето на средства, които са били предоставени на дъщерните компании в страната под формата на вътрешнофирмени заеми. От началото на 2014 г. обемът на външните инвестиции в дялов капитал е едва 33.1 млн. евро, като сравнението с неревизираните данни за година по-рано показва спад с 260.7 млн. евро.
Ръст за април
Междувременно данните само за април показват повишаване в обема на инвестициите. За месеца в страната са влезли 106.6 млн. евро в сравнение с 43.1 млн. евро, отчетени по предварителни данни миналата година. Окончателната стойност на вложенията за април 2013 г. пък дори е отрицателна (-67.8 млн. евро), което прави повишението още по-голямо. В основната си част обаче то е именно под формата на т.нар. друг капитал. В тази категория БНБ класифицифира вътрешнофирмените заеми, които чуждестранните компании отпускат на дъщерните си дружества в България. Статистиката обаче не дава конкретизирана информация дали това финансиране е с търговски характер, или предоставянето му е било с цел инвестиции и повишаване на производствения потенциал на местния бизнес.
Вложенията в дялов капитал обаче намаляват, като през април дори са с отрицателен знак – за месеца от страната са били изтеглени средства в общ обем от 9.3 млн. евро, а свиването спрямо година по-рано по неревизирани данни е 50.4 млн. евро
Източник: Капитал.Бг