Възможно е правителството да заобиколи Народното събрание при въвеждането на новата методика за такса битови отпадъци от 2015 г., която ще оскъпи в пъти услугата за повечето граждани.

Държавата бърза да въведе нова методика за такса смет.
Фотограф: Красимир Юскеселиев
По принцип Министерският съвет определя конкретния начин на изчисление, а в закона за местните данъци и такси са уредени структурата на налога и сроковете, които касаят самите общински администрации. Срокът за въвеждането на новата такса – 1 януари 2015 г., вече беше приет от парламента в края на миналата година.
На практика дори Народното събрание да се разпусне, преди да разгледа предложението за промени в закона на Министерството на финансите, които те публикуваха на сайта strategy.bg, кабинетът може да въведе нова методика.
В момента такса смет се изчислява на базата на данъчната оценка на имота, а държавата предлага три други варианта – на реално изхвърлено количество отпадък като граждани и фирми си купуват торбички; на базата на изразходвана вода, ток или топлоенергия или като комбинация от предходните две методики. Независимо кой метод избере дадена община, със сигурност тежестта на таксата ще се прехвърли от бизнеса към гражданите, защото по принцип те използват повече вода и ток и общият обем изхвърлен от тях отпадък е повече от този на фирмите.

Освен това в законопроекта на финансовото министерство се предлага и разделяне на такса смет на две части за гражданите – за домакински отпадъци и за градските пространства. Според столичния зам.-кмет по финансите Дончо Барбалов това е формално разделение, което няма допълнително да повиши размера на налога спрямо новите методики. Фирмите обаче ще получат облекчение, защото няма да плащат такса смет за градски пространства и за депониране, както до момента.
В момента такса смет е тристепенна – сметоизвозване, депониране и за зимно и лятно почистване. С предложението на финансовото министерство от 2015 г. бизнесът ще се договоря директно за сметоизвозване и вече няма да плаща за депониране. И така тежестта ще падне върху гражданите.
Но тези новости няма да влязат в сила, без Народното събрание да ги приеме като изменение в закона за местните данъци и такси.
Източник: Дневник.Бг