Всяко инвестирано евро от фондове на ЕС за екологични иновации, има възвръщаемост 20 евро, а всеки проект е генерирал допълнително 8 постоянни работни места.
Контролните функции на държавата са важни, но още по-важен е отговорният бизнес, заяви Захариева
Това каза вицепремиерът по икономическата политика, министър на регионалното развитие и министър на инвестиционното проектиране в служебното правителство Екатерина Захариева на откриването на форум за „Околна среда, здравословни и безопасни условия на труд 2014“, цитирана от БТА.
Конференцията е под неин патронаж. Организатор на събитието е сдружението „Средногорие мед индустриален клъстер„.
Според Захариева най-добрите резултати можем да очакваме, когато инвестициите в технологиите и производствения процес са съчетани с подобряване на условията на труд.
Добрата, дружелюбната среда, тази, която те кара да се чувстваш сигурен, те прави много по-работоспособен и съм убедена, че ако работодателите влагат и средства, и усилия в безопасните условия на труд печелят много повече, допълни вицепремиерът. Контролните функции на държавата са важни, но още по-важен е отговорният бизнес, заяви Захариева.

Тя коментира това по повод инцидента във фабриката за утилизация в Горни Лом, където при експлозия загинаха 15 души.
В предложенията на ЕК развитие на кохезионната политика централно място заемат иновациите в зелената икономика, отбеляза вицепремиерът. Със средства от програмата „Наука и образование за интелигентен растеж“ се предвижда създаването на центрове за върхови постижения и на центрове за компетентност, които да улесняват генерирането на нови идеи в науката и прилагането им на практика. Това ще е от полза за индустрията и за други сектори в икономиката, добави Захариева.
Когато има достатъчно и правилно насочени инвестиции, резултатите са добри както по отношение на развитието на производствата, така и по темата за опазване на природата и работното място, каза Политими Паунова – изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия.
Тя допълни, че в бранша за отделните предприятия ивестициите са в размер от десетки до стотици милиона левове или евро, но като обща сума в металургичните предприятия през последните десетина години инвестициите са в порядъка на 4 милиарда лева. Счита се, че между 20 и 30 процента са пряко свързаните с околната среда. Останалите са технологични инвестиции, но те косвено се отразяват на околната среда и на по-добро работно място, допълни Паунова. След тези инвестиции между три и пет пъти са намалели общите заболявания в бранша металургия.
Има вече предприятия, в които през последните десет години няма професионални заболявания, няма аварии, каза Паунова и добави, че процесът в голяма степен зависи и от отговорността на работещите – влияят образованието, личната отговорност на човека на работното място.
Източник: Дир.Бг | Георги Брандийски