По този начин се намалява с 80 процента количеството на боклуците, които трябва да се извозват до депото.
Всички села във Врачанска община ще имат площадки за компостиране на отпадъци следващата година, съобщиха от екологичния отдел на ведомството. В тях ще постъпва зеления биологичен отпадък, което ще намали с около 80 процента количеството на боклуците, които се извозват до депото.

Всяко село във Врачанско с площадка за компостиране на отпадъци.
В бюджета за 2015 година е предложена сума за изграждане на площадки във всяко едно населено място. В самата план-сметка има предвидени средства за експлоатацията на тези площадки.
Прилагането на тази система, която Европа отдавна е привела в действие, значително ще намали разходите на местната управа.
Компостирането е естественият начин на природата да преработва и рециклира органичните си отпадъци. Това е аеробен процес, крайният резултат от който е получаването на един изключително полезен продукт: компостът, естествен подобрител за почвата, изключително богат на хранителни вещества за нашите растения.

Така, оползотворявайки нашите органични отпадъци, ние подобряваме почвените характеристики на нашата градина. Всеки от нас може лесно да си прави компост; няма разход на електроенергия, няма разходи за поддръжка, полезен е както за нас, така и за околната среда.
Източник: Кмета.Бг | Автор: Райна Тошева