До 2030 г. Европа да рециклира 70 % от битовите отпадъци и 80 % от отпадъците от опаковки.

До 2030 г. Европа да рециклира 70 % от битовите отпадъци и 80 % от отпадъците от опаковки. © Solaar
Това са само част от амбициозните предложения, които Европейската комисия е приела тази сряда.
Те целят Европа да стане кръгова икономика и да се засили рециклирането в страните от Съюза. Законодателните предложения ще бъдат изпратени в Съвета и Парламента.
Сред важните предложения е и забрана от 2025 г. за погребването на подлежащи на рециклиране отпадъци в депа за отпадъци. Включена е и цел за намаляване на морските отпадъци, както и намаляване на хранителните отпадъци.
Постигането им ще доведе до създаване на 580 000 работни места, като в същото време Европа ще стане по-конкурентноспособна и ще се намали търсенето на скъпи и оскъдни ресурси, съобщават от Комисията.

Целият пакет от мерки е част от план за фундаментален преход от линейна към кръгова икономика. При сегашният модел се добиват суровини, използват се веднъж и се изхвърлят. А кръговата икономика залага на повторно използване, поправяне и рециклиране и отпадъците намаляват драстично.
„По-ефективното, по-дългото и повторното използване на ресурсите ще доведе и до повишаване на конкурентоспособността на ЕС в световен мащаб,“ мотивират посоката на сайта на Комисията и излагат в съобщение как иновациите на пазарите за рециклирани материали, новите бизнес модели, екопроектирането и промишлената симбиоза могат да ни помогнат да преминем към икономика и общество без отпадъци.
„Живеем в линейни икономически системи, наследени от XIX век, в света на ХХI век — свят на бързо развиващи се икономики, милиони нови потребители от средната класа и взаимосвързани пазари. Ако искаме да бъдем конкурентоспособни, трябва да извлечем максимума от нашите ресурси, а това означава да ги рециклираме и да ги използваме отново, а не да ги погребваме в депа за отпадъци. Преминаването към кръгова икономика не само е възможно, то е и изгодно, но няма да стане факт без подходящи политики. Целите за 2030 г., които ние предлагаме, налагат днес да вземем мерки за ускоряване на прехода към кръгова икономика и да използваме предлаганите от нея възможности за бизнеса и заетостта, „каза европейският комисар по въпросите на околната среда Янез Поточник.
Пакетът към обяснителното съобщение на Комисията, има за цел създаване на рамка, която да помогне за превръщането на кръговата икономика в реалност, с по-взаимосвързани политики, разумно регулиране и активна подкрепа от научните изследвания и иновациите. Също така се предлага производителността на ресурсите да бъде измервана на базата на съотношението БВП/потребление на суровини и да се обмисли повишаването ѝ с 30% до 2030 г. и да бъде определено евентуално за водеща цел при предстоящия преглед на стратегията „Европа 2020“.
Тези инициативи са приети едновременно с допълнителни съобщения относно инициатива за екологосъобразни работни места; зелен план за действие за МСП; възможности за енергийна ефективност в строителството.
Източник: Дневник.Бг