В Закона за управление на отпадъците ясно е записано, че от 13 юли 2014 г. влизат в сила две много тежки ограничения за българския бизнес, занимаващ се с рециклиране на отпадъци от черни и цветни метали.

Снимка: Община Бургас. От 13 юли влизат в сила две тежки ограничения за българския бизнес, занимаващ се с рециклиране на черни и цветни метали
Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Борислав Малинов, председател на Българската асоциация по рециклиране (БАР). „Оказва се, че при сделките със скрап плащането ще се извършва по безкасов път, което в българската икономическа среда няма как да стане технически.
Това е така, защото повечето хора връщат скрап, за да изкарат дребни левчета между 5 лева до 20 лева. Те събират дребни метали, дали от сметища, дали от кофи за боклук, вадят ги от някъде, връщат и взимат тези пари. С това си изкарват прехраната за деня на техните семейства.

В България има над 600 хиляди души, които по този начин припечелват пари. Безработните, които в момента не са малко, трябва отнякъде да печелят все някакви пари. Социалните помощи са за определен срок от време. Какво следва след това? За съжаление в България повечето хора, които нямат работа, се занимават със събирането на скрап.
Това не е доходен бизнес. Това е работа, която им осигурява насъщния хляб, както и да си купят едно кисело мляко”, заяви Малинов. „Ако тази поправка в закона стане факт, тези хора няма да могат да връщат скрап, защото социално слабите нямат банкови сметки, нямат банкови карти. Тогава как да им платим”, попита Борислав Малинов.
Той обясни, че в Европа има въведени ограничения за безкасово плащане, но има и лимити. „Примерно ограничението в Италия е 1000 евро, в Испания – 2000 евро. Има и по-големи лимити, т.е дребните суми да могат да вървят по касов път, а вече по-големите, където може да се допусне, че става въпрос за големите кражби, да се извършват по банков път.Предложението ни е да има един такъв лимит от 1000 лева за сделка, който е съвсем нормален.
Второто ограничение в Закона за управление на отпадъците, касаещ нашите интереси е това, че се казва, как гражданите ще връщат отпадъците си само на общинските площадки и то безвъзмездно. Да, но до момента няма изградена нито една общинска площадка за две години.
Ако този закон влезе в сила, тези граждани къде ще си предават отпадъците? Те няма къде да ги предават. Това ако стане, ще се случи голям стрес на пазара на скрап, тъй като гражданите не може да продават отпадъци. От друга страна, ние не можем да ги купуваме и заводите, които преработват суровини, като „Стомана – Перник”, „София Мед”, ”Алумина” в Шумен, това са големи потребители на скрап, които реално няма да имат скрап, защото основния поток от скрап, може би около 60%, идва от населението”, добави той.
„Ние обричаме нашата икономика, металургичната ни индустрия на крах, на спиране на дейността си, поради едно недоглеждане в закона, което не е оправено навреме, когато е трябвало да се оправи. Нашата асоциация не предвижда протестни действия, защото според мен политическата ситуация и без това е много тежка. Не трябва да я нагнетяваме излишно. Ние считаме на това, че политиците ще ни подадат ръка в този труден момент и ще се приемат тежки поправки в Закона за управление на отпадъците, касаещи именно едно единствено нещо – този срок от 13 юли 2014 г., да се прехвърли за 13 юли 2015 г., т.е с една година, за да може през това време съвсем спокойно, да приемем необходимите поправки на Закона на управление на отпадъците”, каза още Малинов.
- Борислав Малинов: Тази година ще бъде отбелязан ръст на кражбите на черни и цветни метали, защото има много незаконни площадки
- Борислав Малинов: Има многобройни незаконни леярни в България, които купуват отпадъци от черни и цветни метали
Източник: Агенция Фокус | Ива Сапунджиева